Přeskočit na hlavní obsah
Všechny sbírkyČlánky
PRŮZKUM: Úroveň zkušeností, typy úvazku i nejžádanější benefity. Jsou tu výsledky každoročního průzkumu StartupJobs!
PRŮZKUM: Úroveň zkušeností, typy úvazku i nejžádanější benefity. Jsou tu výsledky každoročního průzkumu StartupJobs!

Výsledky průzkumu StartupJobs 2024

Barbora Kebzová avatar
Autor: Barbora Kebzová
Aktualizováno před více než 2 týdny

Jak vypadá typický zaměstnanec nebo uchazeč o zaměstnání v inovativních firmách? Pracuje v oboru vývoje a IT, popřípadě administrativě, marketingu a multimédiích, pochází z Prahy (a okolí) a preferuje plný úvazek a hlavní pracovní poměr. Věkově se nejčastěji pohybuje mezi 31 a 35 lety a má dokončené středoškolské vzdělání s maturitou či vysokoškolské magisterské. Vyplývá to z dat exkluzivního průzkumu StartupJobs.cz.


Tentokrát se pravidelného podzimního průzkumu zúčastnilo 1045 respondentů a výsledky hovoří podobně jako v předchozích letech. Přibylo ovšem lidí, kteří se považují za seniorní profesionály. Jinak se ale rysy a potřeby typického uchazeče či zaměstnance inovativní firmy v průběhu let zásadně nemění, a to ani v důsledku nestálé ekonomické situace a dalších vnějších vlivů.


Průzkum za rok 2024 potvrdil, že uchazeč či zaměstnanec inovativních firem je zpravidla člověk, který má šest a více let praxe v oboru. Oproti roku 2023 takto seniorních lidí dokonce výrazně přibylo (z 41,9 procenta na 53,7 procenta).

A přibývá i kandidátů/zaměstnanců, kteří se za seniory sami subjektivně pokládají. Zatímco v roce 2023 se za seniorního zaměstnance (respektive kandidáta) považovalo 33 procent respondentů, v roce 2024 by se za seniora označilo dokonce 41,4 procenta lidí.


Hlavní pracovní poměr vs. OSVČ

Počet lidí, kteří preferují práci na plný úvazek (kolem 70 procent) zůstává v roce 2024 stejný jako v předchozích letech, stejně jako těch, kteří dávají přednost práci na částečný úvazek, kombinované s vlastními projekty (kolem 30 procent).

Ve srovnání s předchozími lety zůstává situace podobná i v oblasti typu spolupráce, přestože zájem o práci na hlavní pracovní poměr v roce 2024 mírně klesl. Pro představu - zatímco v roce 2021 preferovalo HPP 63,9 procenta respondentů, o rok později číslo vyrostlo o jeden procentní bod na 64,9 procenta a v roce 2023 opět kleslo na 63,8 procenta dotázaných. V roce 2024 by dalo HPP před OSVČ přednost “jen” 61 procent lidí.

V rámci průzkumu jsme se jako každý rok zaměřili také na důležitost uvádění výše mzdy v inzerátu. Informaci o výši odměny považuje za důležitou 85 procent respondentů, tedy podobně jako loni. Více než čtvrtina (26,6 procenta) se na nabídky bez uvedené odměny ani nepřihlásí. Jen pro 14,8 procenta dotázaných není uvedení výše mzdy v textu nabídky důležité.


Do kanceláře vůbec nebo jen párkrát za týden

Drobné změny můžeme sledovat u otázky docházení na pracoviště. Nejvíce respondentů uvedlo, že aktuálně pracuje v režimu full-remote, tedy zcela na dálku. Konkrétně jde o 28,5 procenta dotázaných, o 0,2 procenta více než v roce předchozím.

Druhou nejzastoupenější skupinou jsou lidé, kteří do kanceláře dochází jednou či dvakrát v týdnu. Mírně oproti roku 2023 přibylo lidí, kteří v kanceláři tráví každý den (z 23,4 procenta v roce 2023 na 24,4 procenta v roce 2024). Ubylo ale lidí s odpovědí „Docházím do kanceláře 3-4x týdně“ (na 21,7 procenta, v roce 2023 šlo přitom o 22,4 procenta respondentů).


Čekání na novou příležitost i aktivní hledání práce

Počet lidí, kteří se aktivně hlásí na pracovní nabídky, zůstává v roce 2024 podobný jako v roce předchozím. Zatímco v roce 2023 aktivně hledalo novou práci 30 procent dotázaných, v roce 2024 jejich počet mírně klesl na 29,5 procenta. Novým pracovním nabídkám je pak otevřeno celkem 77,4 procenta dotázaných, tedy o 0,8 procenta více než v roce 2023.

„Na datech, která nám lidé poskytli, vidíme, že se lidé nebojí aktivně měnit zaměstnání, případně by změnu práce zvažovali, pokud by přišla zajímavá nabídka. Potvrzuje to také reálný počet zájemců, kteří se hlásí na naše pracovní nabídky. Na jednu nabídku jich průměrně připadá hned 16,56, komentuje situaci na pracovním trhu COO StartupJobs Tereza Müllerová.

Výsledky průzkumu odhalují také výši odměn v jednotlivých oborech i v rámci různých úrovní seniority. Jako vždy jsme se v dotazníku zaměřili i na to, jaká je požadovaná, akceptovatelná a aktuální výše mzdy respondentů. Na tato data se můžete těšit už v příštím článku!

Dostali jste odpověď na svou otázku?