Plánování vánočního večírku pro firmu může být náročné. Vybrat program, který zaujme všechny, se může zdát jako nereálný úkol. Ale není nemožný! Vánoční večírek je navíc skvělou příležitostí, jak stmelit tým, oslavit úspěchy roku a vytvořit si společné vzpomínky.
Přinášíme vám několik osvědčených tipů, jak připravit akci, kterou si užijí všichni kolegové. A nejsme na to sami! Čerpáme z našeho podcastu s HR manažerkou Dominikou Pivodovou Liškovou.
1. Stanovte jasné cíle a rozpočet
Před plánováním si ujasněte, čeho chcete večírkem dosáhnout. Je hlavním cílem ocenit kolegy za jejich práci, obdarovat je, stmelit tým nebo spíš vytvořit prostor pro neformální zábavu? S vedením firmy naplánujte také rozpočet na celou akci, ať můžete na jeho základě vybrat vhodné místo, občerstvení a aktivity.
Tipy: Už před samotným plánováním akce zjistěte, o jaký druh zábavy je v týmu největší zájem.
Co takhle nechat kolegy hlasovat v jednoduché anketě na Slacku, jestli by raději sportovní aktivitu, pub kvíz nebo večer v baru?
Transparentně komunikujte s vedením i účastníky, co od akce očekávat.
2. Vyberte vhodné místo
Kancelář, nebo externí prostor? Zvažte, co je pro velikost vašeho týmu a vybrané téma nejvhodnější. Pokud jsou vaši zaměstnanci z různých měst, snažte se zvolit kompromis v lokalitě tak, aby byla co nejdostupnější pro co největší počet lidí.
Dominika Pivodová Lišková doporučuje: „Střídejte lokality mezi regiony, kde máte kanceláře. Například my střídáme Brno a Prahu, aby nikdo necítil, že musí pokaždé cestovat přes celou republiku.“
Tipy: Musí někdo z kolegů za vánočním veselím dojet? Usnadněte mu to!
Zařiďte pro něj třeba jízdenku na veřejnou dopravu nebo nabídněte proplacení cestovného,
bookněte ubytování, kde může po konci večírku složit hlavu
a využijte tuto příležitost pro lepší seznámení s kolegou, kterého jinak pravidelně nevídáte.
3. Zvolte téma večírku
Nemusíte hned vymýšlet velkolepé oslavy s konkrétním zaměřením. Jednotné téma ale přidá akci na atraktivitě a pomůže s výzdobou, dresscodem i programem. Oblíbené jsou například retro večírky, soutěže nebo kreativní workshopy.
Inspirace:
V UlovDomov.cz loni uspořádali „Oscarový večer“. Kolegové se formálně oblékli, během večírku hlasovali v zábavných kategoriích jako „největší kavárenský povaleč“, „nejzajímavější koníček“ nebo „největší ranní ptáče“, a na konci večera mohli získat i originální sošku. Takové aktivity zapojí všechny a vytvoří uvolněnou atmosféru.
Tipy:
Pokud plánujete tematicky zaměřený večírek, myslete na to, aby pro kolegy nebylo příliš obtížné dodržet dresscode.
Místo "party ve stylu Great Gatsby" zvolte třeba "90's večírek," na který poskládají kolegové outfity z věcí, které už vlastní.
4. Přidejte interaktivní aktivity
„Jít se najíst, opít a odnést si dárek? Tam není žádná přidaná hodnota, to jen firma sponzoruje party. Já raději pro tým volím smysluplnější aktivity,“ říká Dominika Pivodová Lišková.
Čistě pasivní večírky, kde se jen jí a pije, mohou být navíc méně zapamatovatelné. Přidejte program, který hosty zabaví, a ze kterého budou mít skutečný zážitek.
Co vyzkoušet?
Soutěže a hry: Udělejte si třeba vlastní bojovku s úkoly vašemu týmu na míru. Dobře funguje také třeba firemní geocaching nebo pub kvíz.
Workshopy: Výroba vlastních svíček, barmanský kurz nebo škola vaření? Aktivně pojaté workshopy skvěle zabaví tým, a navíc si z nich účastníci odnesou i cenné zkušenosti (nebo dokonce vlastní výrobky). Myslete však při jejich plánování na to, aby byly vhodné pro co největší počet lidí z týmu.
Sportovní a adrenalinové aktivity: Máte v týmu samé sporťáky? Byla by škoda toho o Vánocích nevyužít. Zařadit můžete netradiční sportovní aktivity - třeba curling, motokáry, orientační běh s úkoly nebo třeba lední bruslení.
5. Podporujte zapojení všech
Dominika zdůrazňuje, že některé akce mohou kolegům (například těm, kteří mají děti) ztěžovat účast. Vhodné je zajistit flexibilitu:
Umožněte hybridní formu účasti. Pokud někdo z kolegů nemůže na večírek dorazit, naplánujte alespoň část programu tak, aby se mohl připojit alespoň online. Zkoušeli jste třeba týmové online hry nebo únikovky?
Pomozte s cestováním nebo ubytováním. Už jsme to zmiňovali, ale opakování je matka moudrosti. Díky této malé pomoci se účast na vaší akci může i rapidně zvýšit.
Zvolte vhodný časový harmonogram. Nejdůležitější část programu naplánujte na dobu, kdy je největší pravděpodobnost účasti celého týmu. Půlnoční překvapení jsou sice fajn, ale dost možná by se jich zúčastnil jen zlomek lidí.
Myslete na všechny i v rámci občerstvení. Máte v týmu vegetariány, bezlepkáře nebo lidi s dalšími potravinovými intolerancemi? Nezapomeňte to zohlednit i v cateringu. Nezapomeňte, že máte v týmu nejspíš také lidi, kteří alkohol raději vymění za nealko.
6. Dárky? Ano, ale...
Dárky mohou být příjemnou třešničkou na dortu skvělé vánoční akce. Nechtějte však po svých zaměstnancích, aby za pozornosti pro kolegy utratili majlant.
Tipy:
Zvažte koncept „Secret Santa“ s finančním limitem.
Vyhlaste soutěž o nejlepší handmade dárek.
Zvolte další možnost kreativního obdarovávání - co třeba, že by všichni kolegové přinesli dárek začínající na konkrétní písmeno abecedy?
7. Získejte zpětnou vazbu
Po akci si vyžádejte zpětnou vazbu od kolegů a příště program dolaďte. „Zpětná vazba nám pomohla zjistit, že lidé ocení mix aktivit – od formálního večírku po lehké sportovní akce,“ shrnuje Dominika.
Zajímá vás víc o vánočních večírcích nebo celkově o stmelování týmu? Poslechněte si celou epizodu podcastu s Dominikou Pivodovou Liškovou:
Závěr
Vánoční večírek je skvělou příležitostí, jak poděkovat týmu a oslavit společné úspěchy. S trochou plánování můžete vytvořit akci, na kterou se bude dlouho vzpomínat.
Jaké téma by nadchlo váš tým letos?
Článek vznikl jako součást HR série StartupJobs, která přibližuje zásadní HR témata komunitě startupů a inovativních firem.
Již brzy se můžete těšit na další téma HR série a ty nejzajímavější hosty české HR scény.