Přeskočit na hlavní obsah
Všechny sbírkyČlánky
Jak začít s HR strategií?
Jak začít s HR strategií?

Aneb jak na prvotní nastavení HR procesů, cílů a vyhodnocování.

Barbora Kebzová avatar
Autor: Barbora Kebzová
Aktualizováno před více než 5 měsíci


​Co všechno při zavádění HR strategie do firmy řešit? Na jaké základní HR procesy se zaměřit? A jak si vyhodnotit, že vaše HR strategie plní ty správné cíle?

Začít s HR strategií je klíčové pro každou firmu, která chce efektivně řídit svůj tým a posouvat se vpřed.

"HR strategie by měla jít ruku v ruce s obchodní strategií firmy a měla by být vžitá v rámci celého managementu," říká v dalším díle HR série podcastu StartupTalk Linda Hubičková, HR Managerka Qest.cz.

Jak takové strategie docílit? A co byste při jejím prvotním nastavování měli dodržet? Přinášíme ucelený návod, jak na to:


1. Definujte cíle HR strategie

HR strategie je v podstatě plán, který zahrnuje cíle a konkrétní kroky vedoucí k maximalizaci potenciálu lidských zdrojů a firmy jako celku. Než se zaváděním HR strategie začnete, je proto důležité si definovat, čeho chcete vlastně dosáhnout.

Cíl v rámci HR strategie přitom nemusí být jen jeden - může jít třeba o zvýšení zaměstnanecké spokojenosti, zrychlení náboru, zlepšení výkonnosti týmu, snížení fluktuace - nebo třeba všeho najednou.

Čím více oblastí HR ale budete řešit zároveň, tím více času, úsilí a lidí pro to budete potřebovat. Jasně definované cíle pomohou zaměřit vaši snahu tím správným směrem.

2. Proveďte analýzu současného stavu

Zmapujte aktuální stav HR ve vaší firmě. Jaké procesy jsou už zavedené? Co všechno v rámci HR běží? A jak to funguje? Konkrétně se podívejte třeba na:

  • Stav týmu: Kolik máte zaměstnanců? Jaké jsou jejich potřeby a očekávání? Jaká oddělení by potřebovala posílit? A jaký je poměr seniorů vs. juniorů?

  • Vize firmy: Dosáhnete za stávajícího stavu vize firmy? Odpovídá aktuální situace firemním hodnotám?

  • Firemní kultura: Jaká je celková atmosféra v týmu? Co můžete udělat pro to, aby se kultura zlepšila?

Zjištěná data si zaznamenejte a klidně jim dejte i číselné skóre. V tabulce se vám tak do budoucna budou lépe srovnávat.

3. Vytvořte konkrétní akční plán

Na základě získaných dat vytvořte plán, který obsahuje konkrétní kroky vedoucí ke zlepšení aktuálního stavu. Na jaké HR procesy se zaměřit jako první?

Samozřejmě na ty, které vám z předchozí analýzy vyjdou jako kritické, nebo nejsou zavedené vůbec. Podle HR Managerky Lindy Hubičkové neuděláte chybu, když pečlivě připravíte třeba onboarding:

"Proces onboardingu je důležitý v každé firmě, nehledě na její velikost nebo fázi. Firmy by měly myslet na to, aby měl nováček už před příchodem přichystaný hardware, software, přístupové údaje a další náležitosti, protože to může značně ovlivnit jeho celkový pocit z firmy. Stejně tak je pro každou firmu důležité dát si pozor na správně zavedenou adaptaci - tak, aby se nováčkům ve firmě od začátku líbilo."

Důležitých procesů je ale samozřejmě hned několik, a při jejich revizi nebo zavádění samozřejmě záleží na konkrétní firmě.

Každá firma by se ve své HR strategii měla zabývat třeba:

  • Náborem a výběrem kolegů: Jak přitáhnout talenty, kteří zapadnou do vaší firemní kultury?

  • Rozvojem a podporou svých lidí: Jak můžete zaměstnance podpořit v jejich profesním růstu?

  • Motivací zaměstnanců: Jak zajistit, že klíčoví zaměstnanci zůstanou motivovaní?

4. Implementace a sledování výsledků

Při implementaci HR strategie je důležité pravidelně vyhodnocovat, jak se plní stanovené cíle, a zda je strategie efektivní. Co všechno můžete měřit a sledovat?

Klíčové metriky:

  • Fluktuace zaměstnanců: Jak často zaměstnanci odcházejí a proč?

  • Míra spokojenosti: Jak jsou zaměstnanci spokojeni s prací a prostředím?

  • Produktivita: Jak se vyvíjí produktivita jednotlivců a týmů?

  • Náborové ukazatele: Kolik nových kolegů přijímáte a jak kvalitní jsou? Z jakých zdrojů je berete? A jak rychlý je váš náborový proces?

  • Úroveň angažovanosti: Jak aktivně se zaměstnanci zapojují do firemních aktivit?

A jak si ověřit, že vaše HR strategie funguje?

Pokud nemáte data z minulosti, užitečným pomocníkem můžou být třeba HR benchmarky. Jak s nimi pracovat?

5. Pravidelná revize HR strategie

HR strategie by neměla být statická. Ba naopak! Na základě zpětné vazby a změn ve firmě a v jejích plánech ji pravidelně revidujte a upravujte.

Zavedení HR strategie není jednorázový úkol, ale dynamický proces, který vyžaduje neustálou pozornost a přizpůsobování. Správně nastavená HR strategie může být klíčem k dlouhodobému úspěchu vaší firmy. Nebojte se ji proto upravovat na základě aktuálních potřeb firmy.

Linda pro HR strategii doporučuje dvě verze - roční a kvartální. Roční ztvárňuje dlouhodobější plán, kterého by firma ráda dosáhla. Kvartální pak spíše dílčí cíle, které k naplnění roční strategie povedou.


Nastavit HR strategii na zelené louce může být výzvou, ale s těmito tipy to zvládnete raz dva. Stačí se chtít neustále posouvat vpřed!

Článek vznikl jako součást HR série StartupJobs, která přibližuje zásadní HR témata komunitě startupů a inovativních firem.

Na co se v rámci série podíváme příště? Na HR jako byznysové oddělení a důlěžitost a vyhodnocování konkrétních metrik. Těšíme se!

Dostali jste odpověď na svou otázku?