Přeskočit na hlavní obsah
Všechny sbírkyČlánky
Jak nastartovat kariéru v HR? Díl 1.
Jak nastartovat kariéru v HR? Díl 1.

užitečných tipů, které vám pomůžou kariéru v HR nastartovat a posunout blíže k vašim cílům.

Barbora Kebzová avatar
Autor: Barbora Kebzová
Aktualizováno před více než 5 měsíci
Jak nastartovat kariéru v HR?

Poohlížíte se po první práci v HR? Hledáte způsoby, jak se v této oblasti posunout vpřed? Nebo snad přemýšlíte nad kariérní změnou a zjišťujete, jak do tohoto dynamického oboru proniknout?

Právě pro vás jsme připravili několik užitečných tipů, které vám pomůžou kariéru v HR nastartovat a posunout blíže k vašim cílům. Pojďme na ně!

Začněte na juniorních pozicích

Je lepší HR studovat, nebo rovnou zabřednout do praxe? Většina odborníků, kterých jsme se ptali, se jasně shoduje: zatímco studium určitě pomůže rozšířit obzory, teprve praxe ukáže, co všechno HR jako obor nabízí a obnáší.

Pokud právě přemýšlíte nad výběrem vysoké školy, v Česku najdete studium andragogiky nebo personálního řízení na většině státních univerzit, HR programy nabízí i většina soukromých vysokých škol. Pokud se chcete v budoucnu HR věnovat, chybu neuděláte ani studiem příbuzných oborů - třeba psychologie nebo pedagogiky.

Chcete rovnou do praxe? Junior pozice, jako je HR admin nebo junior recruiter, vám poskytnou praktické zkušenosti a přehled o každodenních činnostech a procesech v HR. Tyto role jsou skvělým odrazovým můstkem pro další kariérní růst. A spoustu junior HR pozic samozřejmě najdete i u nás na StartupJobs!

Budujte osobní brand

Zdá se to možná zbytečné, budovat brand v oboru ve chvíli, kdy do něj teprve pronikáte. Ale právě silný osobní brand se do budoucna může stát vaší velkou výhodou!

Nemusíte hned psát odborné články a pasovat se do role předního experta. Sdílení vaší cesty, začátků v HR, rozvíjení vašich zkušeností nebo váš přístup k HR trendům může motivovat další lidi v podobné situaci. A navíc vám osobní brand pomůže udržovat důležité profesní kontakty, budovat reputaci a důvěru v profesní komunitě a může vám dokonce otevřít dveře k novým kariérním příležitostem.

A jak jej tedy vybudovat? Relevantním obsahem, konzistencí a nějakým signifikantním zapamatovatelným společným prvkem, který vás a váš obsah propojí a odliší od “konkurence”. Staňte se třeba “HRistkou, která se posouvá vpřed”, “Introvertním personalistou” nebo vymyslete jakoukoliv jinou přezdívku nebo vlastní HR hashtag. Uvidíte, že tak si vás HR komunita snadno zapamatuje.

Najděte si mentora

Mentor s bohatými zkušenostmi v HR může být cenným zdrojem informací a podpory. Pomůže vám lépe pochopit obor, poskytne zpětnou vazbu na vaše kroky a nabídne cenné rady pro váš kariérní růst.

Než začnete mentora hledat, zamyslete se nad tím, jakých cílů chcete dosáhnout. Potřebujete pomoc s konkrétními dovednostmi, se zaváděním HR procesů, s HR strategií nebo s osobním rozvojem? Jasně definované cíle vám pomohou najít správného mentora.

A kde mentora hledat? LinkedIn je pro to ideálním místem, kde můžete sledovat odborníky z oboru a aktivně se účastnit diskuzí. Nebojte se oslovit lidi, kteří vás inspirují, a požádat je o mentorství.

Staňte se součástí (online) komunity

Nejsnazší způsob, jak snadno načerpat informace a trendy, je stát se součástí (online) oborové komunity. Ty v HR najdete hlavně na sociálních sítích - třeba ve facebookových skupinách jako je skupina HRdinky nebo HR (k) sobě. Nejvíce HRistů ale samozřejmě najdete na LinkedIn.

Co vám zapojení do komunit přinese?

  • Networking

    • Komunity vám umožní navázat kontakty s profesionály z oboru, kteří mohou poskytnout cenné rady a sdílet své zkušenosti.

  • Přístup k odborným informacím

    • Členové komunit často sdílejí aktuální informace, články, studie a novinky z oboru, které vám pomohou zůstat v obraze.

  • Podpora a motivace

    • Komunity poskytují platformu pro vzájemnou podporu a motivaci při řešení HR výzev a problémů.

  • Odborné diskuze

    • Přispívání do oborových diskuzí vám umožní rozšířit vaše znalosti a získat různé perspektivy na aktuální témata v HR.

  • Příležitosti k profesnímu růstu

    • Komunity často organizují webináře, semináře a další vzdělávací akce, které vám mohou pomoci rozvíjet vaše dovednosti a získat nové znalosti.

Do jakých komunit se přidat?

  • SUHR: Jedna z předních komunit pro HR profesionály, která nabízí širokou škálu vzdělávání, zdrojů, diskuzí a akcí.

  • HRdinky: Otevřená FB skupina pro všechny, kteří se zajímají o HR a chtějí sdílet vše okolo něj.

HR (k) sobě: FB skupina, která podporuje sdílení znalostí a zkušeností mezi HRisty.

Sledujte své vzory

Líbí se vám, jak firma XY buduje employer brand? Nebo obdivujete její firemní kulturu? Zaujalo vás, jak přistoupili v jiné firmě k organizování hackathonu?

Není nic snazšího než si vzít inspiraci z těch, kteří HR dělají dobře! Sledujte na LinkedIn a dalších sociálních sítích firmy, které vás baví, a HR specialisty, kteří vás mohou v něčem posunout.

Nezapomeňte, že když si někoho na LinkedIn přidáte do sítě, velmi pravděpodobně díky tomu objevíte i další kolegy z oboru, kteří vám mohou rozšířit obzory. A když na jejich obsah nějak zareagujete (třeba reakcí nebo komentářem), algoritmus vám v budoucnu bude bez práce doporučovat podobný obsah.


Nastartovat kariéru v HR může být výzvou, ale s těmito tipy jste na dobré cestě k úspěchu. Stačí se chtít neustále posouvat vpřed!

Článek vznikl jako součást HR série StartupJobs, která přibližuje zásadní HR témata komunitě startupů a inovativních firem.

Na co se v rámci série podíváme příště? Na další tipy, které vás v HR kariéře posunou vpřed. Těšíme se!

Dostali jste odpověď na svou otázku?