Jak vést pohovory tak, aby byly oboustranně příjemné? Na jaké otázky se zaměřit a které naopak raději vynechat? A jak pracovat třeba s nervózními kandidáty?
"Pohovor nemá být výslech, má to být nějaká diskuze. Na druhou stranu, pokud z něho odcházím a nevím, proč toho kandidáta mám zamítnout, tak jsem asi nezjistila to, co mám," říká v dalším díle HR série podcastu StartupTalk Petra Kubita Nulíčková z Pale Fire Capital.
Společně dnes předáme několik tipů na to, jak můžete i vy vaše pohovory posunout a získat díky nim ty pravé kolegy do týmu. Tak pojďme na to!
Před pohovorem. Jak na předvýběr kandidátů?
Než se pustíte do pohovorování, musíte vybrat, s kým vlastně stojí za to se setkat. Co ale dělat, když se vám přihlásí velké množství kandidátů? Jak z nich vybrat ty nejlepší?
Petra doporučuje vytvořit si jednoduchou tabulku, ve které si k jednotlivým kandidátům přiřadíte (pro vás) klíčové parametry. Následně zhodnotíte, zda uchazeč parametr splňuje či nikoliv, a kandidáty seřadíte od nejvyšší kompatibility.
Jaké parametry můžete například do předvýběru zahrnout? Záleží samozřejmě na vašich preferencích, volit ale můžete třeba:
Úroveň a typ vzdělání,
studium v zahraničí,
mezinárodní zkušenost,
technický background,
zkušenost z e-commerce,
zkušenost ze stejného/ podobného oboru,
znalost cizích jazyků,
typ firmy (např. u poslední pracovní zkušenosti),
managerská zkušenost,
změna pozice (povýšení) v rámci firmy,
typ projektů, na kterých pracoval/a,
frekvence změny práce.
Kandidáty v tabulce pak můžete jednoduše seřadit od těch nejvhodnějších a začít s oslovováním. A pak už přichází na řadu samotný pohovor!
Jak na hladký průběh pohovoru?
Stejně jako se liší kandidáti, i pohovor od pohovoru je vždycky jiný. Aby byl pro vás i kandidáta vždy příjemný, držte se při přípravě na něj těchto zásad:
Mějte poznámky.
Oceníte to vy, i druhá strana. Kandidáti tak získají pocit, že jste se na ně dostatečně připravili a budete se ptát na relevantní informace.
Připravte si plán průběhu pohovoru.
Kdo kandidáta vyzvedne na recepci? Nabídnete mu kávu či čaj? Čím na pohovoru začnete? Kdo pohovor ukončí? A kdy a jak se s kandidátem rozloučíte? Jaké budou další kroky?
Slaďte se s kolegy.
Bude vás na pohovoru víc? Předem si ujasněte, kdo se bude ptát na jaké téma. Připravte si také znamení pro kolegy pro případ, že budete chtít pohovor ukončit předčasně.Nezapomeňte se zeptat na všechny zásadní otázky.
Které to jsou? Petra za "must have" otázky na pohovoru považuje:
Kdy můžete nastoupit?
Jakou požadujete odměnu?
Co od této pozice očekáváte?
Proč končíte v současné práci?
Co vás na nabízené pozici nejvíce zaujalo?
Jaká forma spolupráce vám vyhovuje?
Co se vám nejvíc líbí na naší firmě?
A na co se naopak neptat?
Je to culture fit?
Pohovor není jen o testování hard skills a ověřování zkušeností. Jeho cílem je mimo jiné odhalit, jestli uchazeč zapadne do vašeho týmu a kultury. Jak na to?
Petra Kubita Nulíčková radí, abyste se na pohovoru zeptali třeba na kandidátovu motivaci k práci. Jaké otázky na to můžete použít?
Co vás v poslední práci nejvíce bavilo či baví?
Naše firma funguje (např.) na principu tyrkysové organizace. Umíte si představit, že v tomto nastavení fungujete? Proč? Co se vám na této formě líbí?
Jak se vzděláváte a posouváte vpřed? Je to pro vás důležité? Co čtete? Jaké weby sledujete? Co je poslední oborová novinka, kterou jste zaznamenal/a?
Máte nějaký cíl, kterého se vám v práci či osobním životě podařilo dosáhnout?
Jaké máte koníčky? Co vás na nich baví?
Tyto otázky vám mohou pomoci odhalit, jestli má kandidát mindset, který hledáte. Nejvíce vám ale samozřejmě řekne až samotná spolupráce a společně strávený čas.
Tak schválně, jaké otázky na pohovorech už používáte? A jakou oblast byste měli ještě posunout vpřed?
Pokud vás zajímá víc, poslechněte si celý rozhovor Petrou Kubita Nulíčkovou v našem podcastu StartupTalk!
Článek vznikl jako součást HR série StartupJobs, která přibližuje zásadní HR témata komunitě startupů a inovativních firem.
Již brzy se můžete těšit na další téma HR série a ty nejzajímavější hosty české HR scény.